EEAGA1H100 Panasonic
EEAGA1H100 Images
Please contact us for more photos of EEAGA1H100
Part Number EEAGA1H100
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 7mm) Radial 2.5mm 39mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEAGA1H100
Datasheet download EEAGA1H100.pdf
Request Quotation for EEAGA1H100
EEAGA1H100 Specifications
Part Number EEAGA1H100
Package/Case 6.3 X 7
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Lifetime 1000
Tolerance 20 %
Product Dimensions 7 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 39 mA
Capacitance Value 10 uF
Lead Finish Tin
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7 mm