| Part Number | EECS0HD224H |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 602470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (11.5 X 10.5 X 6mm) Radial Stacked Coin 10mm 70\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Electric Double Layer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EECS0HD224H |
| Datasheet download |
| Part Number | EECS0HD224H |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 70 °C |
| Seated Plane Height | 6 mm |
| Voltage(DC) | 5.5 V |
| Tolerance | -20 to 80 % |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Construction | Stacked Coin |
| Package/Case | 11.5(Max) X 10.5(Max) X 6(Max) |
| Product Dimensions | 11.5 x 10.5 x 6 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Capacitance Value | 0.22 F |
| Product Depth | 10.5(Max) mm |
| Product Height | 6(Max) mm |
| Product Length | 11.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-EECS0HD224H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap 47000uF 2.5V -20% to 80% (20 X 15 X 4mm) Planar Mount 0.1 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for BZ054B473ZSBCS.pdf |
|
Eaton | Cap 0.47F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (12.4 X 11.5 X 5mm) Radial Stacked Coin 10mm 50 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for KR-5R5H474-R.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.68F 5.5V -30% to 80% 1000 hr (21.5 X 9.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 85\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5H684.pdf |
|
Eaton | Cap 35F 2.7V -10 to 30% 1000 hr(12.5 X 49mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 65\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for HV1245-2R7356-R.pdf |
|
AVX | BESTCAP 250MF 5.5V Download PDF datasheet for BZ315A254ZSBCC.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.47F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 8mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5U474.pdf |
|
Eaton | Cap 60F 2.7V -10% to 30% 1000 hr (18.5 X 42mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 0.018 Ohm 65\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for HV1840-2R7606-R.pdf |
|
KEMET | Cap 4.7F 2.7VDC 30% (10 X 22mm) Radial 10mm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for HVZ0E475NF.pdf |
|
Panasonic | Cap 1.5F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 8mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5U155.pdf |
|
Eaton | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (20 X 19 X 6.5mm) Radial Stacked Coin 20mm 30 Ohm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for KR-5R5H105-R.pdf |