EEE1CA101AP Panasonic
EEE1CA101AP Images
Please contact us for more photos of EEE1CA101AP
Part Number EEE1CA101AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (8 X 6.2mm) SMD 200mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1CA101AP
Datasheet download EEE1CA101AP.pdf
Request Quotation for EEE1CA101AP
EEE1CA101AP Specifications
Part Number EEE1CA101AP
Mounting Surface Mount
Leakage Current 16@2Min uA
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 100 uF
Package/Case 8 X 6.2
Ripple Current 200 mA
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Dimensions 6.2 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm