| Part Number | EEE1EA470WAP |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 656070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 70mA 1000 hr 85\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEE1EA470WAP |
| Datasheet download |
| Part Number | EEE1EA470WAP |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Product Dimensions | 5.4 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Leakage Current | 11.75@2Min uA |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Construction | Cylindrical |
| Ripple Current | 70 mA |
| Package/Case | 6.3 X 5.4 |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 5.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEE1EA470WAP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 330uF 450V \u00b120% (25.4 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1520mA 2000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMR451VSN331MQ50S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 450V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 945mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEE2W220S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 560uF 16V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4950mA 5000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 16SVPF560M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-100ELL102MH201 CAPACITOR (HF) - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 10mm) SMD 670mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UUD1E471MNL1GS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10uF 16V \u00b120% (4 X 5.8mm) Cylindrical 1.35 Ohm 90mA 2000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMZA160ADA100MD61G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1790mA 4000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFM1A102B.pdf |
|
Panasonic | - Download PDF datasheet for EE1AA101SP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 35V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 210mA 2000h 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1VM101.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-350ELL331MJ161 CAPACITOR (HF) - |