EEEFC0J221P Panasonic
EEEFC0J221P Images
Please contact us for more photos of EEEFC0J221P
Part Number EEEFC0J221P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (8 X 6.2mm) SMD 230mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFC0J221P
Datasheet download EEEFC0J221P.pdf
Request Quotation for EEEFC0J221P
EEEFC0J221P Specifications
Part Number EEEFC0J221P
Leakage Current 13.86@2Min uA
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 6.2 mm
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Package/Case 8 X 6.2
Ripple Current 230 mA
Capacitance Value 220 uF
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm