EEEFC1V221AP Panasonic
EEEFC1V221AP Images
Please contact us for more photos of EEEFC1V221AP
Part Number EEEFC1V221AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 670mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFC1V221AP
Datasheet download EEEFC1V221AP.pdf
Request Quotation for EEEFC1V221AP
EEEFC1V221AP Specifications
Part Number EEEFC1V221AP
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 670 mA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 77@2Min uA
Voltage(DC) 35 V
Operating Temperature -40 to 105 °C
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10.2
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm