EEEFK1C101P Panasonic
EEEFK1C101P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1C101P
Part Number EEEFK1C101P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1C101P
Datasheet download EEEFK1C101P.pdf
Request Quotation for EEEFK1C101P
EEEFK1C101P Specifications
Part Number EEEFK1C101P
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 100 uF
Voltage(DC) 16 V
Type Cylindrical
Product Dimensions 5.8 mm
Construction Cylindrical
Leakage Current 16@2Min uA
Package/Case 6.3 X 5.8
Ripple Current 240 mA
Max Processing Temp 250
Operating Temperature -55 to 105 °C
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm