EEEFK1E331P Panasonic
EEEFK1E331P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1E331P
Part Number EEEFK1E331P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1E331P
Datasheet download EEEFK1E331P.pdf
Request Quotation for EEEFK1E331P
EEEFK1E331P Specifications
Part Number EEEFK1E331P
Rad Hard No
Max Processing Temp 235
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 600 mA
Voltage(DC) 25 V
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Leakage Current 82.5@2Min uA
Capacitance Value 330 uF
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm