EEEFK1J470P Panasonic
EEEFK1J470P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1J470P
Part Number EEEFK1J470P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 63V 20% (8 X 10.2mm) SMD 250mA 2000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1J470P
Datasheet download EEEFK1J470P.pdf
Request Quotation for EEEFK1J470P
EEEFK1J470P Specifications
Part Number EEEFK1J470P
Voltage(DC) 63 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 10.2 mm
Max Processing Temp 235
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 29.61@2Min uA
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Ripple Current 250 mA
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm