EEEFP1A331AP Panasonic
EEEFP1A331AP Images
Please contact us for more photos of EEEFP1A331AP
Part Number EEEFP1A331AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 10V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.08 Ohm 850mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFP1A331AP
Datasheet download EEEFP1A331AP.pdf
Request Quotation for EEEFP1A331AP
EEEFP1A331AP Specifications
Part Number EEEFP1A331AP
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Equivalent Series Resistance 0.08 Ohm
Ripple Current 850 mA
Product Dimensions 10.2 mm
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 33@2Min uA
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 10 V
Capacitance Value 330 uF
Lifetime 2000 hr
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm