EEEHB1C100AR Panasonic
EEEHB1C100AR Images
Please contact us for more photos of EEEHB1C100AR
Part Number EEEHB1C100AR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.8mm) SMD 28mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHB1C100AR
Datasheet download EEEHB1C100AR.pdf
Request Quotation for EEEHB1C100AR
EEEHB1C100AR Specifications
Part Number EEEHB1C100AR
Lead Finish Tin/Bismuth
Leakage Current 3@2Min uA
Ripple Current 28 mA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Package/Case 4 X 5.8
Capacitance Value 10 uF
Voltage(DC) 16 V
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.8 mm