EEETK2A101AV Panasonic
EEETK2A101AV Images
Please contact us for more photos of EEETK2A101AV
Part Number EEETK2A101AV
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 100V 20% (16 X 16.5mm) Cylindrical 0.3Ohm 350mA 2000 hr 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETK2A101AV
Datasheet download EEETK2A101AV.pdf
Request Quotation for EEETK2A101AV
EEETK2A101AV Specifications
Part Number EEETK2A101AV
Product Dimensions 16 x 16.5
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 100 uF
Equivalent Series Resistance 0.3 Ohm
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 235
Operating Temperature -40 to 125 °C
Leakage Current 100@2Min uA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 16 X 16.5
Ripple Current 350 mA
Lead Finish Tin
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm