EEFSL0E101R Panasonic
EEFSL0E101R Images
Please contact us for more photos of EEFSL0E101R
Part Number EEFSL0E101R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 2.5V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.009 Ohm 3000mA 1000h 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFSL0E101R
Datasheet download EEFSL0E101R.pdf
Request Quotation for EEFSL0E101R
EEFSL0E101R Specifications
Part Number EEFSL0E101R
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.8
Construction Flat
Ripple Current 3000 mA
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 2.5 V
Equivalent Series Resistance 0.009 Ohm
Max Processing Temp 240
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.8 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 7.3 mm