EEHZC1V470P Panasonic
EEHZC1V470P Images
Please contact us for more photos of EEHZC1V470P
Part Number EEHZC1V470P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 35V 20% (6.3 X 5.8mm) Aluminum Cylindrical Can 0.06 Ohm 900mA 4000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZC1V470P
Datasheet download EEHZC1V470P.pdf
Request Quotation for EEHZC1V470P
EEHZC1V470P Specifications
Part Number EEHZC1V470P
Product Dimensions 5.8 mm
Lifetime 4000 hr
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Leakage Current 16.45@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.06 Ohm
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 900 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 6.3 X 5.8
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm