EEUED2C101B Panasonic
EEUED2C101B Images
Please contact us for more photos of EEUED2C101B
Part Number EEUED2C101B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 160V 20% (12.5 X 25mm) Radial Cylindrical 5mm 1170mA 10000hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2C101B
Datasheet download EEUED2C101B.pdf
Request Quotation for EEUED2C101B
EEUED2C101B Specifications
Part Number EEUED2C101B
Voltage(DC) 160 V
Capacitance Value 100 uF
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Leakage Current 970@2Min uA
Lead Finish Tin
Package/Case 12.5 X 25
Ripple Current 1170 mA
Construction Cylindrical
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -25 to 105 °C
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm