EEUEE2C101 Panasonic
EEUEE2C101 Images
Please contact us for more photos of EEUEE2C101
Part Number EEUEE2C101
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 160V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1660mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2C101
Datasheet download EEUEE2C101.pdf
Request Quotation for EEUEE2C101
EEUEE2C101 Specifications
Part Number EEUEE2C101
Capacitance Value 100 uF
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Voltage(DC) 160 V
Package/Case 12.5 X 25
Ripple Current 1660 mA
Leakage Current 970@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -25 to 105 °C
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm