EEUFC1A102 Panasonic
EEUFC1A102 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1A102
Part Number EEUFC1A102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1050mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1A102
Datasheet download EEUFC1A102.pdf
Request Quotation for EEUFC1A102
EEUFC1A102 Specifications
Part Number EEUFC1A102
Package/Case 10 X 16
Termination Style Radial
Rad Hard No
Ripple Current 1050 mA
Tolerance 20 %
Leakage Current 100@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Product Dimensions 16 mm
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm