EEUFC1C331B Panasonic
EEUFC1C331B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1C331B
Part Number EEUFC1C331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 555mA 2000h 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1C331B
Datasheet download EEUFC1C331B.pdf
Request Quotation for EEUFC1C331B
EEUFC1C331B Specifications
Part Number EEUFC1C331B
Product Dimensions 11.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Leakage Current 52.8@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Ripple Current 555 mA
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 330 uF
Mounting Through Hole
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm