| Part Number | EEUFC1C471L |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 292420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 470uF 16V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 730mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1C471L |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1C471L |
|---|---|
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 15 mm |
| Lead Pitch For Radial | 3.5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Capacitance Value | 470 uF |
| Ripple Current | 730 mA |
| Package/Case | 8 X 15 |
| Rad Hard | No |
| Leakage Current | 75.2@2Min uA |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Height | 15 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1C471L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 2200uF 16V 20% (16 X 15mm) Radial 7.5mm 830mA 1000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for URZ1C222MHD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1uF 400V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 18mA 2000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2GHG010.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (6.3 X 6.3mm) SMD 1.96 Ohm 95mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for NACE221M6.3V6.3X6.3TR13F.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 50V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 63mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA1H470XP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 560uF 6.3V \u00b120% (8 X 8mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 0.008 Ohm 5700mA 15000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APSC6R3EC3561MH08S.pdf |
|
Surge Components | Cap Aluminum 220uF 16Vdc 20% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 280mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for VZH221M1CTR-0607CS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | CAPACITOR SNAP-IN MINIATURE ALUMINUM ELECTROLYTIC Download PDF datasheet for EKMQ451LIN471MA45S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 280mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFM1E470.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 6.3V \u00b120% (6.3 X 5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.024 Ohm 2490mA 20000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APSF6R3EC3101MF05S.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 143mA 2000h 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for UUR1E101MCL6GS.pdf |