EEUFC1J470BJ Panasonic
EEUFC1J470BJ Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J470BJ
Part Number EEUFC1J470BJ
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 63V 20% (8 X 11.5mm) Radial 405mA 2000h 105\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J470BJ
Datasheet download EEUFC1J470BJ.pdf
Request Quotation for EEUFC1J470BJ
EEUFC1J470BJ Specifications
Part Number EEUFC1J470BJ
Leakage Current 29.61@2Min uA
Mounting Through Hole
Capacitance Value 47 uF
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Ripple Current 405 mA
Product Dimensions 11.5 mm
Package/Case 8 X 11.5
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 63 V
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm