EEUFC1V121B Panasonic
EEUFC1V121B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V121B
Part Number EEUFC1V121B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 120uF 35V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 555mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V121B
Datasheet download EEUFC1V121B.pdf
Request Quotation for EEUFC1V121B
EEUFC1V121B Specifications
Part Number EEUFC1V121B
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 555 mA
Capacitance Value 120 uF
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Leakage Current 42@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Rad Hard No
Product Dimensions 11.5 mm
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm