EEUFC1V182 Panasonic
EEUFC1V182 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V182
Part Number EEUFC1V182
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1800uF 35V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2555mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V182
Datasheet download EEUFC1V182.pdf
Request Quotation for EEUFC1V182
EEUFC1V182 Specifications
Part Number EEUFC1V182
Ripple Current 2555 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Termination Style Radial
Leakage Current 630@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Capacitance Value 1800 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 16 X 25
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 35 V
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm