EEUFC1V221B Panasonic
EEUFC1V221B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V221B
Part Number EEUFC1V221B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V221B
Datasheet download EEUFC1V221B.pdf
Request Quotation for EEUFC1V221B
EEUFC1V221B Specifications
Part Number EEUFC1V221B
Termination Style Radial
Rad Hard No
Ripple Current 755 mA
Capacitance Value 220 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Tolerance 20 %
Package/Case 10 X 12.5
Max Processing Temp 250 to 260
Product Dimensions 12.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 35 V
Mounting Through Hole
Leakage Current 77@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm