EEUFM1A102B Panasonic
EEUFM1A102B Images
Please contact us for more photos of EEUFM1A102B
Part Number EEUFM1A102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1790mA 4000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1A102B
Datasheet download EEUFM1A102B.pdf
Request Quotation for EEUFM1A102B
EEUFM1A102B Specifications
Part Number EEUFM1A102B
Package/Case 10 X 16
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 100@2Min uA
Ripple Current 1790 mA
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Product Dimensions 16 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm