EEUFM1A102L Panasonic
EEUFM1A102L Images
Please contact us for more photos of EEUFM1A102L
Part Number EEUFM1A102L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1560mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1A102L
Datasheet download EEUFM1A102L.pdf
Request Quotation for EEUFM1A102L
EEUFM1A102L Specifications
Part Number EEUFM1A102L
Package/Case 8 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 10 V
Product Dimensions 20 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 100@2Min uA
Tolerance 20 %
Ripple Current 1560 mA
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm