EEUFM1H101 Panasonic
EEUFM1H101 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1H101
Part Number EEUFM1H101
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 870mA 3000 hr Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1H101
Datasheet download EEUFM1H101.pdf
Request Quotation for EEUFM1H101
EEUFM1H101 Specifications
Part Number EEUFM1H101
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Type Radial
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 11.5 mm
Tolerance 20 %
Ripple Current 870 mA
Leakage Current 50@2Min uA
Termination Style Radial
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm