EEUFM1H102 Panasonic
EEUFM1H102 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1H102
Part Number EEUFM1H102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3320mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1H102
Datasheet download EEUFM1H102.pdf
Request Quotation for EEUFM1H102
EEUFM1H102 Specifications
Part Number EEUFM1H102
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Leakage Current 500@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 16 X 25
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Ripple Current 3320 mA
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm