EEUFR0J222 Panasonic
EEUFR0J222 Images
Please contact us for more photos of EEUFR0J222
Part Number EEUFR0J222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 6.3V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 2180mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR0J222
Datasheet download EEUFR0J222.pdf
Request Quotation for EEUFR0J222
EEUFR0J222 Specifications
Part Number EEUFR0J222
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Package/Case 10 X 20
Leakage Current 138.6@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 2180 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 2200 uF
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm