EEUFR1H102B Panasonic
EEUFR1H102B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1H102B
Part Number EEUFR1H102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3320mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1H102B
Datasheet download EEUFR1H102B.pdf
Request Quotation for EEUFR1H102B
EEUFR1H102B Specifications
Part Number EEUFR1H102B
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 16 X 25
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Ripple Current 3320 mA
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Leakage Current 500@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm