| Part Number | EEUFR1J470H |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 586330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | CAP ALUM 47UF 63V 20% RADIAL |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFR1J470H |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFR1J470H |
|---|---|
| Termination Style | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 2.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Family | FR |
| Voltage(DC) | 63 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Leakage Current | 29.61@2Min uA |
| Ripple Current | 284 mA |
| Mounting | Through Hole |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Lifetime | 5000 hr |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Package/Case | 6.3 X 11.2 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Free | Yes |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 11.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFR1J470H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 68uF 400V \u00b120% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 570mA 12000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXJ401ELL680ML25S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKYA160EC3101ME111 CAPACITOR (HF) CM1 - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (8 X 6.2mm) SMD 0.18 Ohm 500mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFP1E101AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 155mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1H220B.pdf |
|
Panasonic | - Download PDF datasheet for EE1AA101SP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 68uF 35V 20% (6.3 X 7.7mm) Aluminum Cylindrical Can 0.035 Ohm 1400mA 4000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEHZC1V680XP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKXG401ELL470MM201 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 180uF 400V 20% (18 X 40mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 880mA 2000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EPAG401ELL181MM40S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 120uF 35V 20% (10 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.016 Ohm 4670mA 15000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APSG350EC3121MJB5S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 2700uF 25V \u00b120% (12.5 X 40mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.017 Ohm 2870mA 7000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ELXZ250ELL272MK40S.pdf |