EEUHD1A471 Panasonic
EEUHD1A471 Images
Please contact us for more photos of EEUHD1A471
Part Number EEUHD1A471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 10V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 250mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUHD1A471
Datasheet download EEUHD1A471.pdf
Request Quotation for EEUHD1A471
EEUHD1A471 Specifications
Part Number EEUHD1A471
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Leakage Current 47@2Min uA
Capacitance Value 470 uF
Rad Hard No
Product Dimensions 11.5 mm
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Voltage(DC) 10 V
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Ripple Current 250 mA
Mounting Through Hole
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm