EEUTP1V202S Panasonic
EEUTP1V202S Images
Please contact us for more photos of EEUTP1V202S
Part Number EEUTP1V202S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2000uF 35V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 0.02 Ohm 2470mA 2000 hr 135\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUTP1V202S
Datasheet download EEUTP1V202S.pdf
Request Quotation for EEUTP1V202S
EEUTP1V202S Specifications
Part Number EEUTP1V202S
Equivalent Series Resistance 0.02 Ohm
Ripple Current 2470 mA
Voltage(DC) 35 V
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Operating Temperature -40 to 135 °C
Package/Case 18 X 25
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Capacitance Value 2000 uF
Leakage Current 700@2Min uA
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 18 mm
Product Height 25 mm