ERA2AEB1001X Panasonic
ERA2AEB1001X Images
Please contact us for more photos of ERA2AEB1001X
Part Number ERA2AEB1001X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 1K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERA2AEB1001X
Datasheet download ERA2AEB1001X.pdf
Request Quotation for ERA2AEB1001X
ERA2AEB1001X Specifications
Part Number ERA2AEB1001X
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Case Size 0402
Power Rating 0.0625 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin
Supplier Package 0402
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Resistance Value 1 kOhm
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm