| Part Number | ERA2AEB363X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 255720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thin Film 0402 36K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERA2AEB363X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERA2AEB363X |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Power Rating | 0.0625 W |
| Resistance Value | 36 kOhm |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Temperature Coefficient | ±25 ppm/°C |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Tolerance | 0.1 % |
| Rad Hard | No |
| Case Style | Molded |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.6 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERA2AEB363X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 34.8K Ohm 1% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJS02F3482X.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0201 1M Ohm 5% 1 20W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR006YLPJ105.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1210 0.47 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ14RQJR47U.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0204(1406) 5.62K Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for MMA02040C5621FB300.pdf |
|
Bourns | Res Thick Film 0805 10K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel Download PDF datasheet for CR0805-FX-1002GLF.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0603 56 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-3GEYJ560V.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 2512 2.7K Ohm 5% 1W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed T R Download PDF datasheet for MCR100JZHJ272.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 75 Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for TNPW120675R0FHEA.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0204(1406) 270 Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for MMA02040C2700FB300.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 1206 560 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR18EZPF5600.pdf |