| Part Number | ERA2AEB3742X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 166720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thin Film 0402 37.4K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERA2AEB3742X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERA2AEB3742X |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Power Rating | 0.0625 W |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Lead Finish | Tin |
| Resistance Value | 37.4 kOhm |
| Tolerance | 0.1 % |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Temperature Coefficient | ±25 ppm/°C |
| Case Style | Molded |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.6 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERA2AEB3742X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Res Thick Film 0603 7.15K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW06037K15FKEAC.pdf |
|
TE Connectivity | RN 0805 69K8 0.1% 10PPM 1KRL Download PDF datasheet for 1676411-2.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0805 47KOhm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR10FZPJ473.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 11 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF11R0V.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 17.8K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX1782.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 2010 4.3 Ohm 1% 3 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Blister T R Download PDF datasheet for CRCW20104R30FKEF.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 2512 1.6 Ohm 5% 1W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Blister T R Download PDF datasheet for CRCW25121R60JNEG.pdf |
|
Vishay | RES THKFLM 0505 53.6K OHM 0.125W 0.01 100PPM 0.001% SMD Download PDF datasheet for M55342K02B53E6SWL.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 2010 1.6K Ohm 5% 3 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ12ZYJ162U.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 1206 3.01KOhm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R - |