ERJ2RHD1872X Panasonic
ERJ2RHD1872X Images
Please contact us for more photos of ERJ2RHD1872X
Part Number ERJ2RHD1872X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 18.7K Ohm 0.5% 1 16W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ2RHD1872X
Datasheet download ERJ2RHD1872X.pdf
Request Quotation for ERJ2RHD1872X
ERJ2RHD1872X Specifications
Part Number ERJ2RHD1872X
Termination Style Wraparound
Supplier Package 0402
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Resistance Value 18.7 kOhm
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Power Rating 0.0625 W
Lead Finish Tin
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm