| Part Number | ERJ2RKF2702X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 293040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 27K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ2RKF2702X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ2RKF2702X |
|---|---|
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Case Style | Molded |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Resistance Value | 27 kOhm |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Power Rating | 0.1 W |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ2RKF2702X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Res Thick Film 0603 80.6K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX8062.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0603 2.2K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW06032K20JNEA.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0603 27K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ3GEYJ273V.pdf |
|
Vishay | RES THKFLM 0505 301K OHM 0.125W 0.01 100PPM 0.001% SMD Download PDF datasheet for M55342K02B301ESWL.pdf |
|
Panasonic | SMD RESISTOR 2010 0.01 OHM Download PDF datasheet for ERJMP3MF10MU.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0805 120 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR10EZPF1200.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 01005 0 Ohm 5% 1 32W Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR004YZPJ000.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0402 5.62 Ohm 1% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW04025R62FNED.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0402 97.6K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR01MZPF9762.pdf |
|
Vishay | Res Metal Strip 2010 0.07 Ohm 1% 1 2W \u00b175ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for WSL2010R0700FEA.pdf |