ERJ6BWFR056V Panasonic
ERJ6BWFR056V Images
Please contact us for more photos of ERJ6BWFR056V
Part Number ERJ6BWFR056V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 0.056 Ohm 1% 1 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ6BWFR056V
Datasheet download ERJ6BWFR056V.pdf
Request Quotation for ERJ6BWFR056V
ERJ6BWFR056V Specifications
Part Number ERJ6BWFR056V
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 56 MOhm
Case Size 0805
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
Power Rating 0.5 W
Case Style Molded
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.65 mm
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.65 mm
Product Length 2 mm