| Part Number | ERJ8ENF2053V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 788650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 1206 205K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ8ENF2053V |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ8ENF2053V |
|---|---|
| Case Size | 1206 |
| Resistance Value | 205 kOhm |
| Rad Hard | No |
| Case Style | Molded |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.6 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Power Rating | 0.25 W |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Product Weight | 10 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ8ENF2053V |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 105K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ8ENF1053V.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 71.5K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF7152X.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0805 7.5K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR10EZPF7501.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0201 1.8K Ohm 1% 1 24W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR006YRTF1801.pdf |
|
TE Connectivity | RES, SMD, RP Series, 1206, 10R 0.1% 15ppm Download PDF datasheet for 9-1879252-4.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0805 174K Ohm 0.5% 1 5W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD T R Download PDF datasheet for PTN0805H1743DST1.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 180KOhm 1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD Waffle Download PDF datasheet for D55342E07B180ERWI.pdf |
|
ROHM | CHIP RESISTOR (ROHM) 0402 4.64 OHM 1% Download PDF datasheet for MCR01MZP5F4641.pdf |
|
Vishay | RES THNFLM 0603 30 OHM 0.1% 25PPM B SMD Download PDF datasheet for PTN0603E30R1BBT1.pdf |
|
Dubilier Components | RPC SURFACE MOUNT THICK FILM RESISTOR C Download PDF datasheet for RPC12473J.pdf |