ERJP06J2R0V Panasonic
ERJP06J2R0V Images
Please contact us for more photos of ERJP06J2R0V
Part Number ERJP06J2R0V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 2 Ohm 5% 1 2W -100ppm \u00b0C to 600ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJP06J2R0V
Datasheet download ERJP06J2R0V.pdf
Request Quotation for ERJP06J2R0V
ERJP06J2R0V Specifications
Part Number ERJP06J2R0V
Power Rating 0.5 W
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0805
Rad Hard No
Case Style Molded
Tolerance 5 %
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.6
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Lead Finish Tin
Temperature Coefficient -100 to 600 ppm/°C
Resistance Value 2 Ohm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 2 mm