ERJP08D16R0V Panasonic
ERJP08D16R0V Images
Please contact us for more photos of ERJP08D16R0V
Part Number ERJP08D16R0V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 16 Ohm 0.5% 2 3W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJP08D16R0V
Datasheet download ERJP08D16R0V.pdf
Request Quotation for ERJP08D16R0V
ERJP08D16R0V Specifications
Part Number ERJP08D16R0V
Resistance Value 16 Ohm
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Pin Count 2
Type Thick Film
Case Style Molded
Rad Hard No
Supplier Package 1206
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm