ERJS03F1602V Panasonic
ERJS03F1602V Images
Please contact us for more photos of ERJS03F1602V
Part Number ERJS03F1602V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 16K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJS03F1602V
Datasheet download ERJS03F1602V.pdf
Request Quotation for ERJS03F1602V
ERJS03F1602V Specifications
Part Number ERJS03F1602V
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin
Case Style Molded
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.1 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 16 kOhm
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm