ERJU01J560C Panasonic
ERJU01J560C Images
Please contact us for more photos of ERJU01J560C
Part Number ERJU01J560C
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 56 Ohm 5% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Pressed Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJU01J560C
Datasheet download ERJU01J560C.pdf
Request Quotation for ERJU01J560C
ERJU01J560C Specifications
Part Number ERJU01J560C
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Size 0201
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Supplier Package 0201
Resistance Value 56 Ohm
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm