| Part Number | EVM1USX30B53 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 624020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.9mm) Foot Print SMD Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EVM1USX30B53 |
| Datasheet download |
| Part Number | EVM1USX30B53 |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Type | Trimmer |
| Temperature Coefficient | ±250 ppm |
| Rad Hard | No |
| Package Type | Surface Mount/Foot Print |
| Termination Style | Foot Print |
| Resistance Value | 5 kOhm |
| Technology | Cermet |
| Number of Turns | 1 Turns |
| Mounting | Surface Mount |
| Power Rating | 0.2 W |
| Product Dimensions | 3.8 x 4.5 x 1.9 mm |
| Product Depth | 4.5 mm |
| Product Height | 1.9 mm |
| Product Length | 3.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-EVM1USX30B53 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (7.73 X 4.5 X 7.24mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3266X-1-101LF.pdf |
|
Panasonic | Res Potentiometer 10K Ohm 20% 1 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns 6mm (9.5 x 11.5mm) Snap-In Thru-Hole Bulk - |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 0.1% 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJR24FX502P.pdf |
|
Vishay Precision Group | Res Metal Foil Trimmer 500 Ohm 5% 3 4W 26(Mech)Turn 2.79mm (20.57 X 4.83 X 6.86mm) Pin Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for Y0056500R000J0L.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 22K Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.75 x 1.4mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM3VSX50BE4.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 1M Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.8 x 1.62mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM3ESX50B16.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.8 x 1.62mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM3ESX50B52.pdf |
|
TE Connectivity | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turn (4 X 4.8 X 2.6mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for 1-1623920-5.pdf |
|
Bourns | Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 1 20W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6mm (11.4 X 12.65 X 18.8mm) Pin Bracket Mount Through Hole Download PDF datasheet for PTV09A-4015F-B103.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 1.5K Ohm 0.25% 3 20W 1Turns (2.2 x 2.81 x 0.81mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM2NSX80BC3.pdf |