| Part Number | EVM3WSX80B24 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 734450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 3 20W 1Turn (3.1 X 3.75 X 0.95mm) Foot Print SMD Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EVM3WSX80B24 |
| Datasheet download |
| Part Number | EVM3WSX80B24 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.75 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Turns | 1 Turns |
| Technology | Cermet |
| Resistance Value | 20 kOhm |
| Power Rating | 0.15 W |
| Type | Trimmer |
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Foot Print |
| Package Type | Surface Mount/Foot Print |
| Temperature Coefficient | ±250 ppm |
| Tolerance | 25 % |
| Product Depth | 3.75 mm |
| Product Height | 0.95 mm |
| Product Length | 3.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-EVM3WSX80B24 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.71 X 8.53 X 5.21mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3361P-1-504GLF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 6.1 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3299W-1-502LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (7.73 X 4.5 X 7.24mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3266X-1-102LF.pdf |
|
Bourns | Res POT 5K Ohm 20% 3 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6.35mm (23.37 X 27.36mm) Pin Panel Mount Bracket Mount Download PDF datasheet for PCW1D-B24-BAB502L.pdf |
|
Bourns | Res Cermet POT 2.5K Ohm 10% 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6.35mm (19.05 X 19.05 X 23.55mm) Solder Lug Panel Mount Download PDF datasheet for 3852A-162-252AL.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 470 Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn (8.5 X 8mm) Pin Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for P8PY471KB25.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 6.2 X 2.55mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314G-1-504E.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 4.7K Ohm 10% 1 4W 14(Elec) 15(Mech)Turn 1.8mm (6.85 X 6.7 X 8mm) Gull Wing SMD Tube Download PDF datasheet for TS6Y472KT20.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 2W 21(Elec) 23(Mech)Turn 2.2mm (9.7 X 5 X 11.1mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for T93YA202KT20.pdf |
|
ALPS | ALPS SWTICH FOR MEDICAL Download PDF datasheet for RK09712140X0.pdf |