| Part Number | IRF540A |
|---|---|
| Manufacturer | PART ELECTRONICS |
| Quantity in stock | 735770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | IRF540A TO-220 New Original |
| Category | Electronic Components |
| Family | Semiconductor - 2 |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRF540A |
| Datasheet download |
| Part Number | IRF540A |
|---|---|
| Production Status (Lifecycle) | Stock Available |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused |
| Shipping way | DHL / FEDEX / UPS / TNT / EMS / Normal Post |
| Package Type | TO-220 |
| Series | - |
| Output Configuration | - |
| Output Type | - |
| Number of Bits | - |
| Number of Regulators | - |
| Input Voltage | - |
| Output Voltage | - |
| Output Current | - |
| Supply Current | - |
| Features | - |
| Operating Temperature | contact us |
| Supplier Device Package | - |
| Other Part Number | IC-IRF540A |
| Application | Email for details |
| Replacement Part Number | PART-IRF540A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
PART ELECTRONICS | EC50117BHG SOT-89 New Original Download PDF datasheet for EC50117BHG.pdf |
|
PART ELECTRONICS | ISL29015IROZ-T7 XX New Original Download PDF datasheet for ISL29015IROZ-T7.pdf |
|
PART ELECTRONICS | HY57V561620FTP-5 TSOP New Original Download PDF datasheet for HY57V561620FTP-5.pdf |
|
PART ELECTRONICS | KM63S-#001 BGA-48.. New Original Download PDF datasheet for KM63S-#001.pdf |
|
PART ELECTRONICS | ERA22-08 R-1 New Original Download PDF datasheet for ERA22-08.pdf |
|
PART ELECTRONICS | FDS4706 SOP-8 New Original Download PDF datasheet for FDS4706.pdf |
|
PART ELECTRONICS | GMS34112-RA342 SOP20 New Original Download PDF datasheet for GMS34112-RA342.pdf |
|
PART ELECTRONICS | HFBR-5103T DIP New Original Download PDF datasheet for HFBR-5103T.pdf |
|
PART ELECTRONICS | EDE2516AEBG-8E-E BGA New Original Download PDF datasheet for EDE2516AEBG-8E-E.pdf |
|
PART ELECTRONICS | IDT7133LA25PF QFP New Original Download PDF datasheet for IDT7133LA25PF.pdf |