| Part Number | PT7C4337AWEX |
|---|---|
| Manufacturer | Pericom Semiconductor |
| Quantity in stock | 130100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PT7C4337AWEX |
| Datasheet download |
| Part Number | PT7C4337AWEX |
|---|---|
| Time Format | HH:MM:SS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Screening Level | Industrial |
| Date Format | YY:MM:DD |
| Package Dimensions | 5 x 3.9 x 1.5 mm |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Rad Hard | No |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Interrupt |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Bus Type | Serial (I2C) |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-PT7C4337AWEX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1394U-33+.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 32Byte 16-Pin PDIP Download PDF datasheet for CDP68HC68T1EZ.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL12057IUZ-T.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 32KByte 28-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS1744W-120IND+.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB VER B - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 56Byte 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for DS1338C-33#T&R.pdf |
|
Microchip | Real Time Clock Serial 64Byte 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MCP79401-I ST.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 31Byte 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for DS1302S+T.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB VER.D - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1339U-33+.pdf |