| Part Number | SN55452BJG |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 435720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Pref DRVR Dual 4.5V to 5.5V 1050mW 8-Pin CDIP Tube |
| Category | Communication |
| Family | Peripheral |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN55452BJG |
| Datasheet download |
| Part Number | SN55452BJG |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 0.071 A |
| Rad Hard | No |
| Number of Drivers | 2 |
| Maximum Propagation Delay Time | 35 ns |
| Max Processing Temp | 300 |
| Supplier Package | CDIP |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| Product Dimensions | 9.6 x 6.67 x 4.57 mm |
| Maximum Power Dissipation | 1050 mW |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Maximum Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 8CDIP |
| Replacement Part Number | PART-SN55452BJG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Pref DRVR Dual 4.75V to 5.25V 725mW 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN75452BDR.pdf |
|
Intersil | Interrupt Controller 5V 28-Pin CDIP Download PDF datasheet for MD82C59A B.pdf |
|
Microchip | USB 2.0 HSIC Hi-Speed 2-Port Controller Hub 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for USB84602AF-B-001080-V03.pdf |
|
Microchip | USB 2.0 Hi-Speed 4-Port Hub Controller 36-Pin SQFN Download PDF datasheet for USB2534-1080AEN.pdf |
|
Microchip | 4-Port SS HS USB Hub Controller 64-Pin QFN Download PDF datasheet for USB5534B-5000JZX.pdf |
|
ROHM | MOTOR DRIVER FOR CAMERA AUTOFOCUS - |
|
Digi International | 2-Port Network Attached USB Hub Download PDF datasheet for AW-USB-2.pdf |
|
Broadcom | PCI to Hi-Speed USB 2.0 Peripheral Controller 120-Pin TQFP Download PDF datasheet for NET2280REV1A-LF.pdf |
|
Intersil | CMOS Programmable Peripheral Interface 44-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for CMS82C55AZ96.pdf |
|
Microchip | SD MMC and MS Flash Media Controllers 36-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for USB2240-AEZG-06.pdf |