| Part Number | DS1232LPSN-2+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 761050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 4.62V 4.5V to 5.5V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1232LPSN-2+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1232LPSN-2+T&R |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Reset Active Time | 1000 ms |
| Maximum Supply Current | 200 uA |
| MSL Level | 1 |
| Output Driver | Active High/Active Low/Open Drain |
| Power Fail Detection | Yes |
| Chip Enable Signals | No |
| Pin Count | 8 |
| Monitored Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| Supplier Package | SOIC N |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Manual Reset | Yes |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Watchdog Timer | Yes |
| Battery Backup Switching | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Rad Hard | No |
| Number of Supervisors | 1 |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 4.74 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-DS1232LPSN-2+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 1.8V to 5V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6383XR31D3+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.37V 4.5V 4.75V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1232ESA+.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 2.625V 1V to 5.5V 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for STM802RM6F.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 3-Pin TO-92 T R Download PDF datasheet for TL7757CLPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX709TCSA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 2.25V 0V to 5.8V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS3823-25DBVR.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 2.3V to 6V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD4830G-TR.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect 0.9V to 4.8V 4-Pin SOP T R Download PDF datasheet for BU4940F-TR.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Voltage Detector 2.727V 10V 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BD45275G-STR.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP301LSN47T1G.pdf |