| Part Number | DS1707ESA+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 679610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 4.65V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1707ESA+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1707ESA+T&R |
|---|---|
| Number of Supervisors | 1 |
| Battery Backup Switching | No |
| Watchdog Timer | No |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | SOIC N |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Reset Active Time | 285 ms |
| Manual Reset | Yes |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Monitored Voltage | 3.3|5 V |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 4.75 V |
| Screening Level | Extended |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Supply Current | 60 uA |
| Output Driver | Active High/Active Low/Push-Pull |
| Power Fail Detection | Yes |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Chip Enable Signals | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-DS1707ESA+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Sequencer 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM3880MF-1AE NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 3V 3.3V 5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for MAX811LEUS+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.63V 3.08V 2.32V Adj 1.8V 2.5V 3V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6710BUT+T.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 1.25V 4.55V 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS3705-50DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP300LSN30T1G.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 2.1V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STM1061N21WX6F.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.65V 4.65V 8-Pin CDIP N Download PDF datasheet for MAX813LMJA.pdf |
|
Maxim Integrated | Volt Supervisor Monitor 4V to 28V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6457UKD3A+T.pdf |
|
Seiko Instruments | Volt Supervisor Detect w Built In Delay Circuit 3.708V 36V 6-Pin SOT-23 Carrier T R Download PDF datasheet for S-1011J36-M6T1U4.pdf |
|
Intersil | Processor Supervisor 4.62V 4.5V to 5.5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X5045S8IZ-4.5AT1.pdf |